πολιτιστκό πρόγραμμα

"Πάμε μια βόλτα στη Σιάτιστα"

Πολιτιστικό πρόγραμμα

Ο Σιατιστινός συγγραφέας και παιδαγωγός Χρήστος Τσανασίδης την Πέμπτη (23-3-2017) και την Παρασκευή (24-3-2017) υλοποίησε  στους μαθητές της Έκτης & Πέμπτης τάξης αντίστοιχα του 2ου Δημοτικού Σχολείου, το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: "Πάμε μια βόλτα στη Σιάτιστα ". Στη δομή του προγράμματος περιέχονται διαδραστικά παιχνίδια οργάνωσης, συνοχής της ομάδας και προώθησης της συνεργασίας. Στη συνέχεια για την Ε΄ τάξη, έγιναν πάντα μέσω των διαδραστικών παιχνιδιών, προεκτάσεις στην ιστορία, ετυμολογία του ονόματος της Σιάτιστας, την οικονομία και γεωμορφολογία του τόπου. Τα Αρχοντικά είναι η απτή απόδειξη της οικονομικής ? πολιτιστικής ανάπτυξης του τόπου των οποίων ο διάκοσμος και η αναπαραγωγή συγκεκριμένων τοιχογραφιών με το χρωματισμό  τους, ήταν το τελικό στάδιο του προγράμματος. Για την ΣΤ΄ τάξη, μετά τα διαδραστικά παιχνίδια για τη συνοχή της ομάδας, το θεωρητικό πλαίσιο ήταν διαφορετικό. Αυτό που έγινε αντικείμενο μελέτης και επεξεργασίας ήταν το διαπολιτισμικό πλαίσιο συνεργασίας και αλληλεξάρτησης των πλούσιων εμπόρων, των λαϊκών τεχνιτών και  λαϊκών ζωγράφων. Στόχος του προγράμματος δεν είναι η εκτενής μελέτη των αρχοντικών, αλλά η απλή γνωριμία και η πρώτη επαφή με το μεγαλείο, την ιστορία και το πολιτισμικό φορτίο που αυτά φέρουν.