aiuoysateletwn.jpg

Αρχική σελίδα Γιορτές Ποιος φοβάται ...τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ

Ποιος φοβάται ...τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ

"Ποιος φοβάται... τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ;"

Την Πέμπτη  2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, οι μαθητές της Έκτης τάξης,καθώς και οι μαθήτριες της Πέμπτης τάξης, παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση:

"Ποιος φοβάται...τον Ουίλιαμ Σαίξπηρ;",

που αποτελεί τον επίλογο του πολιτιστικού προγράμματος της Έκτης τάξης "Πάμε θέατρο". Το θεατρικό  παρουσιάζει τέσσερα έργα του Σαίξπηρ: Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Άμλετ, Το ημέρωμα της στρίγγλας και το Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας. Πολλοί διάλογοι αποδόθηκαν ατην Αγγλική Γλώσσα με υπότιτλους.

Το πρωί την παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές του Σχολείου μας, καθώς και δύο τάξεις του Τρίτου Δημοτικού. Επίσης στην πρωινή παράσταση παραβρέθηκε η Σχολική Σύμβουλος Αγγλικής  Γλώσσας κ. Τσιτούρα, Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε 2η παράσταση με θεατές τους γονείς των "πρωταγωνιστών" Την απογευματινή παράσταση τίμησε με την παρουσία του, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης  Σισανίου  και Σιατίστης κ. κ. Παύλος, ο οποίος  στο τέλος μας υπενθύμισε ότι: "Η μοναδική αλήθεια και ομορφιά μέσα στη ζωή είναι η Αγάπη"

Συγχαρητήρια παιδιά μας για τις όμορφες παραστάσεις.

anigif theatro

070411_nat5.jpg