fysiki.jpg

25η Μαρτίου

Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά

Στα πλαίσια της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, παρουσιάστηκε την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 και ώρα 11:00, η σχολική γιορτή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας. Στη γιορτή παρουσιάστηκαν τα θεατρικά: Παραμονές της επανάστασης (Ε΄), Εάλω η Πόλις - Κράτα στην καρδιά σου τη φωτιά (ΣΤ2) & Αγώνες Ελευθερίας (ΣΤ1΄) Ακούστηκαν τα τραγούδια: Τσάμικος, Δρόμο να σχίσουν τα σπαθιά & Θα βρεθούμε Ξανά από την Πέμπτη τάξη ενώ οι μαθητές της έκτης τραγούδησαν: Πώς να σωπάσω μέσα μου, Ωδή στον Γ. Καραϊσκάκη Μια φορά κι έναν καιρό και οι μαχητές (κανόνας) Υπεύθυνη της χορωδίας ήταν η μουσικός του Σχολείου μας  κ. Νάντια Μιχαλούλη. Επίσης οι μαθητές του 1ου τμήματος της Έκτης χόρεψαν το συρτάκι "Μπαρμπα-Γιάννη Μακρυγιάννη" και οι μαθητές του 2ου τμήματος το ζεϊμπέκικο "Κράτα στην καρδιά σου τη φωτιά"

25 martiou17