fysiki.jpg

Αρχική σελίδα Γιορτές Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2017

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2017

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε η ΙΒΒΥ, Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805), με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της IBBY ετοιμάζει ένα μήνυμα και μία αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο.

Το 2017, υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Ρωσίας. Το μήνυμα το έγραψε ο ταλαντούχος ποιητής και συγγραφέας παιδικών βιβλίων Sergey Makhotin.  Την αφίσα τη φιλοτέχνησε o διακεκριμένος καλλιτέχνης Mikhail Fedorov, υποψήφιος για το Διεθνές Βραβείο Εικονογράφησης Χανς Κρίστιαν Άντερσεν 2016.

Μήνυμα

1489606862-poster pagosmia hmera bibliou small

Τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2017, οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου θα γιορτάσουν τη μέρα παιδικού βιβλίου με διάφορες δραστηριότητες, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

programma17

anoiksi.base.jpg