πάμε βιβλιοθήκη

Πάμε βιβλιοθήκη!!

Σήμερα, 2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, η 'Εκτη τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε τη Δημοσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Σιάτιστας "Μανούσεια". Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας. Η Διευθύντρια και το προσωπικό της βιβλιοθήκης είχαν ετοιμάσει βιβλία, όπου αναφέρονται Σιατιστινοί, οι οποίοι πήραν μέρος στα προεπαναστατικά κινήματα και στη ελληνική επανάσταση. Η Διευθύντρια αναφέρθηκε στον Γ. Παπάζογλου (Ορλωφικά), στους Αδερφούς Μαρκίδες-Πούλιου (συνεργασία με το Ρήγα), στον Θ. Τουρούντζια,στον Γ. Νιόπλιο,  καθώς και στον Ν. Κασομούλη και στα "Στρατιωτικά Ενθυμήματα".  Οι μαθητές μας ξεφύλλισαν τα βιβλία με πολύ ενδιαφέρον και βρήκαν την αναφορά στο Μεσολόγγι από το Ν. Κασομούλη.

Ευχαριστούμε πολύ τη Δ/ντρια και το Προσωπικό της Βιβλιοθήκης για την ξενάγηση και τη φιλοξενία.