έκθεση7

Η ελευθερία του ατόμου

Την Κυριακή  6 Νοεμβρίου 2016, τελευταία μέρα της έκθεσης Ιστορικών Κειμηλίων του Σιατιστινού συλλέκτη Αθ. Σπύρου που διοργανώνει το 2ο Δημοτικό σχολείο Σιάτιστας, στη σειρά των παράλληλων εκδηλώσεων που πραγματοποιούνται στο χώρο της έκθεσης,  οι επισκέπτες της έκθεσης είχαν την χαρά να ακούσουν το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κ.κ. Παύλο  να αναφέρεται   στην ελευθερία του ατόμου και στη συνέχεια να ξεναγηθούν στην υπέροχη συλλογή. Στην αρχή της εκδήλωσης ο Δ/ντής του Σχολείου κ. Γκούβας Μιλτιάδης ευχαρίστησε για μια ακόμα φορά το συλλέκτη ο οποίος παραχώρησε μέρος της συλλογής του για την πραγματοποίηση της παρούσας έκθεσης στο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας, μας έπέτρεψε έτσι να αγγίξουμε την ιστορία και ευχήθηκε η πρωτοβουλία αυτή του Σχολείου να βρει και άλλους μιμητές. Επίσης ευχαρίστησε όλους όσους βοήθησαν το σχολείο στη διοργάνωση της έκθεσης. (την ενορία του Αγίου Νικολάου, το αστυνομικό τμήμα Σιάτιστας, το Μουσικό σχολείο Σιάτιστας, τον πολιτιστικό σύλλογο "Μαρκίδες- Πούλιου" και τον Ορειβατικό σύλλογο). Στη συνέχεια ο συλλέκτης κ. Σπύρου ευχαρίστησε το Δ/ντή του 2ου Δημοτικού Σχολείου, που του έδωσε τη δυνατότητα με την πρότασή του, να εκθέσει για πρώτη φορά στη γενέτειρά του μέρος της υπέροχης και σπάνιας συλλογής του.

despotisanigif