έκθεση4

Η Σιάτιστα μέσα από την ποίηση και τη μουσική

Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας

Την Πέμπτη  3 Νοεμβρίου 2016,  πέμπτη μέρα λειτουργίας της έκθεσης ιστορικών κειμηλίων του κ. Αθ. Σπύρου, που εκτίθενται στην αίθουσα τελετών του 2ου Δημ Σχ. Σιάτιστας, επισκέφτηκαν την έκθεση οι μαθητές του Γυμνασίου Σιάτιστας, καθώς και το 1ο & 3ο Νηπιαγωγείο Σιάτιστας.  Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης από τον ίδιο το συλλέκτη. Το απόγευμα της ίδιας μέρας, στις παράλληλες εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στον εκθεσιακό χώρο,  μαθητές του Μουσικού Σχολείου  παρουσιάσαν ένα μικρό θεατρικό για τη μάχη της Σιάτιστας (επιμέλεια Σταυράκη Γιώργου), έπαιξαν παραδοσιακούς σκοπούς της Σιάτιστας, ενώ η Δ/ντρια κ. Ντούρου Μαρία μίλησε για τη Σιάτιστα και απήγγειλε διάφορα ποιήματα, μεταξύ των οποίων δύο δικά της, που έγραψε για τη Σιάτισατ και τους Κρήτες αδελφούς. Μεγάλη έκπληξη  και συγκίνηση προκάλεσε στο συλλέκτη κ. Σπύρου,  η εμφάνιση γυναικών από το ΚΑΠΗ, οι οποίες τραγούδησαν μαζί του. Ακολούθησε ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο από τον κ. Σπύρου, προτρέποντας του παρευρισκόμενους να αγγίζουν τα σπάνια εκθέματά του.

mousikoanigif