Δημιουργία ESCAPE ROOM ΙΣΤΟΡΙΑΣ: «Το βυζαντινό κράτος μία δύναμη που μεγαλώνει»από τοτς μαθητές της Ε΄τάξης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας δημιούργησαν το ESCAPE ROOM ΙΣΤΟΡΙΑΣ:"ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΙΑ ΔΥΜΑΜΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ".
Χωρίστηκαν σε 4 ομάδες και η κάθε μία ομάδα έφτιαξε το δικό της ψηφιακό παιχνίδι.Συγκεκριμένα δημιουργήθηκε ένα σταυρόλεξο σχετικό με την Αγία Σοφιά, ένα παιχνίδι εκατομμυριούχος που αναφέρεται στη "στάση του νίκα", ένα κουίζ πολλαπλής επιλογής για την επέκταση των συνόρων της αυτοκρατορίας και ένα κουίζ ερωτήσεων που αφορούσε τις μεταρρυθμίσεις στη διοίκηση και στη νομοθεσία.
Με την ολοκλήρωση του ESCAPE ROOM η κάθε ομάδα έπαιξε όλο το κουίζ.Ήταν πολύ ενδιαφέρον και διασκεδαστικό,γιατί το μάθημα της ιστορίας έγινε παιχνίδι.