Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου ,είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την κυρία Τσιαούση Αναστασία, την κυρία Μαγάγκα Αφροδίτη και την κυρία Τζώνου Ελένη.Σκοπός της επίσκεψης ήταν να μας μάθουν τα παραδοσιακά κάλαντα της Σιάτιστας, τα κόλιαντα δηλαδή.

Ξεκινήσαμε με το: Πιδιά μ΄ήρθαν τα κόλιαντα, το οποίο τραγούδησαν πολύ όμορφα, ταξιδεύοντάς μας,  στο παρελθόν του τόπου μας. Φυσικά ακολουθήσαμε τραγουδώντας  όλοι μαζί, μικροί και μεγάλοι.

Συνεχίσαμε  μια μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Τα παιδιά βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις για τον τρόπο με τον οποίο γιόρταζαν παλιά τα Χριστούγεννα οι Σιατιστινοί.

Και τι δε ρώτησαν:

•   Τι ώρα ξεκινούσαν το πρωί για τα κάλαντα
  •   Ποια κάλαντα έλεγαν
  •   Αν χρησιμοποιούσαν κάποιο μουσικό όργανο
  •   Τι τους δώριζαν στα σπίτια
  •   Αν στόλιζαν δέντρο
  •   Τι στολίδια χρησιμοποιούσαν και τι δέντρο
  •   Τι δώρα τους έφερνε ο  Αϊ-Βασίλης
  •   Ποια ήταν τα γλυκά και τα φαγητά εκείνης της εποχής
  •   Αν χιόνιζε  πολύ τότε
  •   Πώς περνούσαν τον χρόνο τους, όταν έξω είχε χιόνι

Φυσικά οι ερωτήσεις των παιδιών ήταν πολλές   και οι απαντήσεις πολύ ενδιαφέρουσες. Μάθαμε για τις τζουμάκες που τις μούσκευαν, για τα κόλιαντα που έλεγαν σε κάθε σπίτι, για τα καλούδια που τους έδιναν οι νυκοκυραίοι , για τα δώρα που έπαιρναν τα Χριστούγεννα ,τα οποία δεν ήταν παιχνίδια , για τα σαλιάρια και τα γλυκά εκείνης της εποχής, για τα δέντρα που στόλιζαν με βαμβάκι, για  το χιόνι που σκέπαζε τα πάντα, για το πώς περνούσαν όμορφα μέσα στα σπίτια, παίζοντας τις Χουχουιάσινις και όχι με τα τάμπλετ και τα κινητά. Τέλος μας μίλησαν για το πώς ήταν όλοι χαρούμενοι και αγαπημένοι μεταξύ τους . Φυσικά δεν παρέλειψαν να μας διηγηθούν και κάποια αστεία περιστατικά που έζησαν όταν πήγαιναν  στα  κόλιαντα.

Ήταν μια βουτιά στο παρελθόν, που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να πάρουν μια γεύση από τα Χριστούγεννα των παππούδων τους.

Σας ευχαριστούμε πολύ!

Δείτε το βίντεο:ΕΔΩ