"ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ"-Πρόγραμμα-Etwinning

Οι Ε΄και Στ΄τάξεις του σχολείου μας υλοποιούν πρόγραμμα Etwinning με τον τίτλο:"Πολιτιστική Κληρονομιά".

Συνεργαζόμενοι με άλλα σχολεία, παρουσιάζουν στους εταίρους τους την πολιτιστική κληρονομιά της Σιάτιστας (απτή ,άυλη και φυσική) και ταυτόχρονα  γνωρίζουν την πολιτιστική κληρονομιά των υπόλοιπων συμμετεχόντων.

Στα πλαίσια του προγράμματος δημιουργήθηκαν τα εξής:

1.ΒΙΝΤΕΟ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

2.ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ

3.ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΩΝ ΕΘΙΜΩΝ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ

4.Κάθε ένα από τα συνεργαζόμενα σχολεία παρουσίσε ένα παραδοσιακό τραγούδι του τόπου του.Από το σχολείο μας παρουσιάστηκε το παραδοσιακό αποκριάτικο τραγούδι:''Σταμούλω" ,που αναφέρεται στα χρόνια της Τουρκοκρατίας.

Την επιμέλεια και παρουσίαση του τραγουδιού ανέλαβε η μουσικός του σχολείου μας κυρία Καλεμκερίδου Μαρία.Το τραγούδι πλαισίωσαν μουσικά οι κύριοι:Αμεξίζογλου Παναγιώτης ,Κατσαώρας Θεόδωρος ,Νάνος Ευάγγελος.Τους ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη βοήθειά τους!

Οπτικό υλικό χρησιμοποιήθηκε από τους:κύριο  Μπόσιακα Διονύσση,Ορειβατικό Σύλλογο Σιάτιστας,Σύλλογο Μαρκίδες Πούλιου,Siatista Info ,Siera Fm και άλλες πηγές τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά!