Eκδρομή

Ημερήσια εκδρομή στο Δίον και στο κτήμα Ηρακλή

Την  Τρίτη 28-05-2013, το Σχολείο μας πραγματοποίησε την ημερήσια εκδρομή εκτός νομού. Αρχικά επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό πάρκο του Δίου. Ξεκινήσαμε την περιήγησή μας από την πόλη. Στη συνέχεια είδαμε τα τρία ιερά του Δίου (της Ίσιδας, της Δήμητρας Και του Διός Υψίστου). Τέλος η περιήγησή μας τελείωσε με την επίσκεψή μας στο χώρο των θεάτρων (του ρωμαικού και του ελληνιστικού). Κατόπιν πήγαμε στο μουσείο του Δίου και θαυμάσαμε τα εκθέματα του, που προέρχονται από τις ανασκαφές που έγιναν στον αρχαιολογικό χώρο. Αφού ολοκληρώσαμε την ξενάγησή μας στο Μουσείου, ξεκινήσαμε για το κτήμα Ηρακλή, έναν χώρο πολλαπλών επιλογών αναψυχής,  που βρίσκεται στο 13ο χλμ της επαρχιακής οδού Κατερίνης-Ελασσόνας. Στο κτήμα Ηρακλή οι μαθητές μας διασκέδασαν με την ψυχή τους. Έπαιξαν ποδόσφαιρο, μπάσκετ, έκαναν κούνια, τσουλήθρα και βέβαια πολλές βόλτες με τα άλογα του αγροκτήματος και την άμαξα, πάντα με την επίβλεψη εκπαιδευτή. Η ώρα πέρασε ευχάριστα και το βράδυ επιστρέψαμε στη Σιάτιστα.

anigif