La chasse aux oeufs

La chasse aux oeufs : ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

(Ε΄και ΣΤ΄τάξεις των Γαλλικών)

Στην Γαλλία, τη Μεγάλη Παρασκευή, σε όλες τις εκκλησίες , τα λόγια των ιερέων είναι αφιερωμένα στον Ιησού Χριστό, στα γεγονότα των Παθών και την Ανάσταση. Το μήνυμα είναι ότι οι άνθρωποι οφείλουν να ζουν μονιασμένοι κι αρμονικά ,να ξεχάσουν τις έχθρες τους , έστω για τις ημέρες του Αγίου Πάσχα. Σε κάθε λειτουργία μάλιστα ζητούν να υπάρχει αγάπη ανάμεσα στους άντρες ,τις γυναίκες και τα παιδιά. Επίσης, υπάρχει ο μύθος ότι οι καμπάνες των εκκλησιών ταξιδεύουν για λίγες ημέρες στη Ρώμη και επιστρέφουν το πρωί του Πάσχα. Υποτίθεται ότι φέρνουν χρωματιστά αυγά και σοκολατένια λαγουδάκια. Η Γαλλία έχει διατηρήσει τις παραδόσεις της, δίνοντας σοκολατένια αυγά την ημέρα του Πάσχα, το οποίο σχετίζεται με την ανανέωση της φύσης την άνοιξη. Επίσης, έχει σχέση με το τέλος της γρήγορης περιόδου, μια περίοδος κατά την οποία τα αυγά δεν επιτρέπεται να φαγωθούν, δημιουργώντας αφθονία στη συνέχεια. Ο Louis XIV έδωσε επιχρυσωμένα αυγά στους συκοφάντες του. Ήταν γεμάτα με «εκπλήξεις» και η παράδοση παραμένει μέχρι και σήμερα. Είναι επίσης το σύμβολο της ανάστασης στη χριστιανική θρησκεία.

La chasse aux oeufs ? «κυνήγι του χαμένου αυγού»

Στη Γαλλία τα παιδιά αναβιώνουν το έθιμο του σοκολατένιου αυγού κάθε χρόνο την Κυριακή του Πάσχα. Τα σοκολατένια αυγά είναι κρυμμένα μέσα σε θάμνους, φυτά, γλάστρες μέχρι και μέσα στο χώμα. Το πρωί της Κυριακής τα παιδιά αρχίζουν από νωρίς μέχρι και αργά τη νύχτα να ψάχνουν τα αυγά. Εμείς παίξαμε, την Τετάρτη 5-4-2017, το πασχαλινό αυτό παιχνίδι  στην  αυλή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας. Διασκεδάσαμε πολύ!

Βόντσα Κάτια

καθηγήτρια Γαλλικών