Έκθεση2

Ρωμιοσύνη...Ρωμιοσύνη (ποίηση Ελύτη - Ρίτσου)

Την Τρίτη  1 Νοεμβρίου 2016,  τρίτη μέρα λειτουργίας της έκθεσης ιστορικών κειμηλίων του κ. Αθ. Σπύρου, που εκτίθενται στην αίθουσα τελετών του 2ου Δημ Σχ. Σιάτιστας, επισκέφτηκαν την έκθεση οι μαθητές της Έκτης και της Τετάρτης  τάξης του 1ου Δημ. Σχ. Σιάτιστας, καθώς κι ένα τμήμα του ΕΠΑΛ Σιάτιστας.  Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης από τον ίδιο το συλλέκτη. Το απόγευμα της ίδιας μέρας, μέσα στον εκθεσιακό χώρο,  οι μαθητές της Τετάρτης τάξης του 2ου Δημ. Σχ. απήγγειλαν  ποιήματα του Ο. Ελύτη και του Γ. Ρίτσου,  ενώ οι μαθητές της ΣΤ΄Τάξης τραγούδησαν 4 τραγούδια από τα λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας. Ακολούθησε ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο από τον κ. Σπύρου, προτρέποντας του παρευρισκόμενους να αγγίζουν τα σπάνια εκθέματά του.

d.taxi