λαϊκό παραμύθι

Κόκκινη κλωστή δεμένη, στην ανέμη τυλιγμένη...

Σήμερα,  Παρασκευή 21-02-2014, στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης,  των τάξεων  Β΄& Γ΄, "Ταξιδεύοντας με τα ...παραμύθια", η κ. Ευαγγελία Ζαχομήτρου, μετά από πρόσκληση των υπεύθυνων δασκάλων του συγκεκριμένου προγράμματος, ήρθε στο σχολείο και διηγήθηκε στους μικρούς μας μαθητές ένα λαϊκό παραμύθι.

Ο τίτλος του παραμυθιου ήταν"Δε σι θέλ'". Τα παιδάκια την άκουσαν με πολλή προσοχή,  ενθουσιάστηκαν με το παραμύθι και ζωγράφισαν το καθένα από μια ζωγραφιά για να την χαρίσουν στη γιαγιά Ευαγγελία. Οι ζωγραφιές τους που είχαν και πολύ όμορφες και συγκινητικές αφιερώσεις, "δέθηκαν" σαν βιβλίο και δόθηκαν στην κ. Ευαγγελία. Οι δάσκαλοι επίσης, της χάρισαν  μια κάρτα, ευχαριστώντας την για την ευγενική της προσφορά.

paramythi