Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 17

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας πραγματοποίησαν διάφορες δραστηριότητες, τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2017 στο χώρο του Σχολείου. Πιο συγκεκριμένα οι δραστηριότητες αφορούσαν 6 σταθμούς, από τους οποίους κυκλικά πέρασαν όλες οι τάξεις. Η διάρκεια παραμονής στον κάθε σταθμό ήταν μισή ώρα. Στους σταθμούς οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν πόσο "βιβλιοφάγοι" είναι, να γίνουν "μικροί συγγραφείς" στα ελληνικά άλλα και στα αγγλικά, να φτιάξουν τους προσωπικούς τους σελιδοδείκτες, να τραγουδήσουν αλλά και να δραματοποιήσουν μελοποιημένα τραγουδάκια από γνωστα βιβλία ή παραμύθια και να χαλαρώσουν στο χώρο της βιβλιοθήκης, όπου οι κυρίες του Συλλογού Γονέων τους σέρβιραν ζεστό ρόφημα και χυμό.

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ!!!